Методи боротьби з вишневою мухою.
Плодово-ягодные культуры

Я займаюсь вирощуванням черешні, але коли починають дозрівати ягоди на них сідають ось такі мухи, після чого в ягодах з’являються черв’яки і вишню уже нема як реалізовувати. В книжці я прочитав, що це швидше за все Вишнева муха. Як мені з нею боротись?

Ответ эксперта

На фото дійсно зображена вишнева муха (Rhaqoletis cerasi Linnaeus). Відноситься до родини осетниць (Tephritidae) і пошкоджує плоди вишні і черешні (найбільше сортів середнього та пізнього строків дозрівання.

Шкідника легко розпізнати по зовнішньому вигляду. Комаха не великих розмірів (самка 3-5мм., самець 1-2мм.) на спині в неї є жовті поздовжні лінії, крила прозорі з чорними поперечними лініями. Очі в комахи зеленого кольору, фасеточні. Окрім вишні та черешень пошкоджує також абрикос, барбарис черемху.

Вишнева муха зимує в ґрунті, глибина зимівлі залежить від кліматичної зони, гранулометричного складу ґрунту, та температури. Коли весною наступає потепління і ґрунт прогрівається, муха виходить назовні. За один календарний рік муха продукує одне покоління.

Дерева і чагарники пошкоджуються цим шкідником, ще зеленими або на початковій стадії дозрівання. Пошкоджені плоди непридатні до споживання, велика їх кількість опаде, ще до дозрівання. Якщо пошкоджуються дозрівші ягоди, вони стають матовими і в подальшому загнивають.

Найбільшої шкоди комаха завдає черешні, пошкоджуючи до 90% плодів.

Під шкодою плоду розуміється відкладання в м’якоть яєць, з яких в подальшому, виходять личинки, що схожі на білих черв’ячків, які харчуються м’якоттю дозрілих плодів. Це призводить до загнивання та висихання стиглих плодів, недозрілі плоди, обпадають. Осінню личинки залишають плід, проникають в ґрунт та заляльковуються.

Методи боротьби із вишеневою мухою:

  • вирощування ранніх сортів вишень і черешень (ягоди достигають до періоду виходу мухи з грунту);
  • протягом всього року, окрім зими, ґрунт при стволі необхідно розпушувати;
  • проводити обробіток інсектицидами (не менше 2-х).

Перше обприскування інсектицидними засобами можна провести під час цвітіння акації, саме у цей час шкідник виходить з ґрунту. Рекомендуємо обприскувати ґрунт препаратами на основі лямда-цигалотрин та альфа-циперметрину 0,25- 0,4 л/га. (Карате-Зеон, Фастак та їх замінники, такі як Антигусінь, Нокаут, Нокаут Ексра, Атрікс, Фас та інші). Повторне обприскування проводиться через 10-15 днів.

Допускається використання фосфор-органічних інсектицидів у нормі 1,0-1,5 л/га (Нурел Д, Залп, Фосорган Дуо, Хлорпирівіт та інші) , а також засобів на основі диметоату у нормі 1,2-2 л/га (Би-58, Супер Бізон, Димефос, Димевіт).

Збирання врожаю проводиться не менше, як через 2 тижні після останнього обприскування.

Ознайомитися з цінами, а також характеристиками засобів захисту рослин від шкідників тут.